Jak poprawić wygląd po ciąży

W trakcie ciąży i porodu w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, które również mogą niekorzystnie objawiać się zewnętrznie. Rozstępy, nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit, przebarwienia oraz blizny. Kiedy i jak z nimi walczyć? Na te pytania odpowiada dr Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.
Wielu problemom urodowym można starać się przeciwdziałać jeszcze w trakcie ciąży poprzez odpowiednią profilaktykę, którą opisuję na stronie triclinium.pl. Jeśli jednak to nie wystarcza można wspomóc się odpowiednią terapią zabiegową. Kiedy udać się do specjalisty? W przypadku wielu defektów estetycznych np. rozstępów czy blizn najlepiej jak najszybciej. Panuje wiele mitów na temat tego, co kobieta może robić w okresie połogu i karmienia piersią. Tymczasem już nawet wówczas można poddawać się zabiegom medycyny estetycznej.
Rozstępy
To najczęściej występujący pociążowy problem urodowy. Umiejscowione są głęboko w skórze, co stanowi główny problem przy ich usuwaniu. Obecnie jedyną metodą, która pozwala pozbyć się rozstępów jest frakcyjna rf mikroigłowa. Dzięki specjalnej głowicy pozwala mocno podgrzać tkankę wewnątrz ubytku i zastymulować jej odbudowę. Skuteczność leczenia rozstępów to nie tylko odpowiedni sprzęt, ale i dobranie optymalnych parametrów dla każdej pacjentki. Złota zasada to jak najszybsze rozpoczęcie terapii (nawet 2-3 tyg. od po-rodu).
Przebarwienia
Problemem połowy młodych mam są prze-barwienia o podłożu hormonalnym (melasma). To najtrudniejszy do usunięcia typ przebarwień. Do ich leczenia używa się wyspecjalizowanych czyli działających wybiórczo tylko na melaninę laserów. W Triclinium wykorzystuję laser bromkowo-miedziowy. Przebarwień o podłożu hormonalnym absolutnie nie usuwamy za pomocą mocnych peelingów, ponieważ mogą one tylko pogorszyć stan skóry.
Nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit
To zmora wielu świeżo upieczonych mam. W tym przypadku warto poczekać, aż organizm nieco sam się zregeneruje po porodzie i będzie można zacząć ćwiczyć. Jeśli to nie da efektów, dysponujemy szeregiem zabiegów wspomagających likwidację tkanki tłuszczowej. Najlepiej wykonywać je na nieduże partie ciała. Najbardziej inwazyjna, ale też dająca najszybsze efekty jest liposukcja, polegająca na miejscowym odessaniu tkanki tłuszczowej. Inną metodą jest lipoliza iniekcyjna, czyli ostrzykiwanie tłuszczu preparatem, który powoduje jego rozpuszczenie. Nieinwazyjne metody to lipoliza kawitacyjna, kriolipoliza i ciepły laser lipolityczny. Powodują niszczenie komórek tłuszczowych i uwolnienie tłuszczu do krwiobiegu. Zabiegi te nie uszkadzają ciągłości skóry.
Aby pozbyć się cellulitu należy poprawić ukrwienie skóry, rozpuścić tłuszcz, wyregulować hormonalnie organizm albo usunąć obrzęki. To, w którym kierunku powinniśmy zadziałać, zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentki. W tym celu stosu-jemy różne metody. Jedną z nich jest karboksyterapia, która przywraca prawidłową strukturę tkance.
Blizny
Blizny po nacięciu krocza mogą być bolesne. Drugim rodzajem są nieestetyczne blizny przerostowe po cesarce. Odpowiednie dbanie o ranę jest bardzo ważne w zapobieganiu ich powstawania. Można również stosować silikonowe plastry. Do usuwania blizn używa się głównie lasera frakcyjnego, który odbudowuje powstałe w skórze braki i wyrównuje jej strukturę oraz biostymulującego lasera bromkowo-miedziowego, który powoduje spłaszczenie i blednięcie blizny. Prawidłowe gojenie wspomagamy stosowaniem osocza bogatopłytkowego.
Pacjentki na zabiegi mogą przyjść już miesiąc po porodzie. Opisanym powyżej defektom po ciąży możemy zaradzić w gabinecie medycyny estetycznej. Za pomocą odpowiednich zabiegów możemy również zniwelować wiotkość skóry brzucha i biustu po karmieniu, czy wypadanie włosów. Czasami młode mamy potrzebują również po prostu zregenerować wygląd swojej twarzy, która jest zmęczona, a jej odświeżenie i delikatne upiększenie już znacząco poprawia samopoczucie. Bez względu jednak, jaki jest główny cel należy pamiętać, że kluczowe zawsze jest znalezienie odpowiedniego specjalisty, który holistycznie spojrzy na problemy estetyczne po ciąży, potrafi mądrze skonstruować terapię i dysponuje różnymi metodami, które wzajemnie się uzupełniając dają najlepsze efekty leczenia.