Jak zadbać o zdrowie rodziny i planety?

Czy dla osób o wrażliwej skórze i aler-gików pranie zawsze musi wiązać się z wyborem – skutecznie, czy bezpiecz-nie? Jak poradzić sobie z plamami, dba-jąc jednocześnie o zdrowie naszej ro-dziny i troszcząc się o środowisko? Czy każdy hipoalergiczny środek do prania jest bezpieczny dla wrażliwców – tych małych i całkiem już dorosłych?

Wszystko zależy od nas i naszej świadomości tego, co kupujemy i czym kierujemy się przy naszych sklepowych, codziennych wyborach. Aktywna rodzina to wspólne spędzanie czasu, wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, często na tyle intensywne, że ubrania które trafiają do pralki po całym dniu zabaw, jazdy na rowerze czy spacerów po kałużach wymagają specyfiku do prania, który sprosta temu wyzwaniu. Niestety nie wszystkie środki piorące dają sobie z tym radę, a wie-le z nich zawiera składniki niebezpieczne dla wrażliwej skóry. Jak wybrać ten, który spełni wszystkie oczekiwania?

Po pierwsze – etykieta! I mowa tu o składzie każdego produktu, a nie tylko o dobrym wychowaniu. Unikajmy intensywnych zapachów, fosforanów, wybielaczy i syntetycznych barwników w składzie proszku czy płynu do prania. Jeśli leży nam na sercu troska o środowisko – a wszystkim nam po-winna – zwróćmy też uwagę na wydajność – informację na ile prań wystarcza proszek czy płyn znajdziemy na opakowaniu. Lepiej kupić produkt skoncentrowany i dozować go według wskazań producenta. Wystarczy nam na dłużej, a nasza skóra będzie miała ograniczony z nim kontakt i mniejsza jego ilość trafi do środowiska naturalnego. Zaoszczędzi to również wodę zużytą do skutecznego wypłukania resztek proszku z ubrań. Takie drobne, codzienne decyzje wbrew pozorom mają wpływ na ochronę naszej planety. Mogą też być pierwszym krokiem do nauki ekologii dla najmłodszych. Dbanie o planetę, nauka zdrowych nawyków to nasz obowiązek i konieczność.

Świadome zakupy mają wpływ na zmniejszenie ilości odpadów, oszczędność wody i zmniejszenie ilości detergentów, które trafiają do kanalizacji. Każdy z nas ma wpływ na to jak długo kolejne pokolenia będą cieszyć się tym co oferuje nam natura. I nawet czynność tak prozaiczna jak pranie daje nam możliwość by zadbać o naturę. A my i nasi najbliżsi będziemy mogli cieszyć się wspólnie spędzanym czasem i zdrową skórą, bez podrażnień, świądu czy wysypek.