Szansa na ciąże

Kiedy pary powinny decydować się na dziecko by dać sobie czas na romantyczność? 

Optymalną sytuacją byłoby, gdyby pary rozpoczynały prokreację około 30rż, dając sobie czas na spontaniczność. W większości jednak jest tak, że dopiero koło 33-35 rż. decydują się na dzieci, po zapewnieniu właściwych warunków lokalowych lub socjalnych. I tu najczęściej pojawia się problem. Jest namiętność, są warunki, są chęci, a dziecka nie ma.  Pojawia się stres, obawy, presja czasu, a seks staje się instrumentalny, co wpływa negatywnie na relacje między partnerami.

Czy mogą w jakiś sposób wpłynąć na swoją płodność?

Płodność jest sprawą bardzo indywidualną. Wpływają na nią geny, stan zdrowia i wiek biologiczny. Na dwa ostanie czynniki mamy wpływ prowadząc zdrowy i aktywny tryb życia. Właściwa waga jest również czynnikiem, który wpływa na cały układ hormonalny. Ważne, by myśląc o dziecku, już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem poinformować o tym swojego ginekologa, który zleci podstawowe badania. Właściwe przygotowanie może być kluczowe dla zdrowia dziecka.

Czy płodność można zmierzyć, zbadać?

Od kilku lat są dostępne badania diagnostyczne oceny rezerwy jajnikowej u kobiet, AMH, których osobiście jestem gorącym zwolennikiem. Moim zdaniem powinna je wykonywać profilaktycznie każda kobieta między 30-40 rokiem życia, żeby mieć wiedzę nt. swojej płodności. U mężczyzn, w naszych obydwu klinikach Salve Medica, standardem jest wykonanie kompleksowego i bardzo szczegółowego badania nasienia, które daje pełen obraz nie tylko ilościowy, ale i jakościowy.

Czy można zatrzymać zegar biologiczny i zabezpieczyć płodność?

Czasu zatrzymać się nie da, ale jeżeli rezerwa jajnikowa lub ilość dobrych plemników jest niewielka, możemy zabezpieczyć płodność poprzez zamrożenie komórek jajowych lub nasienia. Jest to procedura stosowana u osób po 30-tym rż., które nie są jeszcze gotowe na dziecko, a ich wyniki alarmują przed ewentualnymi problemami. Dzięki temu możemy ustrzec się nie tylko niemożności posiadania potomstwa, ale również wad genetycznych, które są zdecydowanie częstsze przy późnym macierzyństwie.

Kiedy mówimy o niepłodności pary?

O niepłodności mówimy po co najmniej roku regularnych prób. Najpierw oczywiście diagnostyka. By doszło do ciąży trzy pod-stawowe elementy muszą być spełnione. Po pierwsze prawidło-we nasienie. Po drugie – musi dochodzić do owulacji. Po trzecie drogi łączące plemnik, jajowody i jamę macicy muszą być otwarte, bez zrostów lub przegród. Diagnostyka pozwala nam określić punkt, w którym się znajdujemy i oszacować szansę na naturalną ciążę biorąc pod uwagę wiek, stres, tryb wyjazdowy pracy i inne przeciwności.  Z mojego doświadczenia wynika, że problemów natury męskiej jest więcej niż tych kobiecych. Przestrzegam jednak przed rozpatrywaniem niepłodności jako winy jednego z partnerów. Nie ma winy w zdrowiu lub chorobie, jest to po prostu określony stan rzeczy, z którym trzeba się zmierzyć. Im szybciej to zaakceptujemy, tym łatwiej o właściwe leczenie.

Ile czasu zajmuje diagnostyka i ewentualne inseminacje zanim dojdzie in vitro?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, kluczowy jest wiek pary i wyniki badań. Pełną diagnostykę realizujemy w około 2 miesiące, ewentualnych inseminacji wykonujemy maksymalnie 5-6, co większości pacjentów zajmuje około roku. Inaczej wygląda po-stępowanie z parami, których wyniki nie dają szans na ciążę inną niż z in vitro oraz tymi, które zwracają się do nas po niepowodzeniach w innych placówkach lub zdyskwalifikowanymi przez wiek. W naszych klinikach procedurę in vitro z komórki jajowej pacjentki wykonujemy do 45rż, a w przypadku komórki jajowej pochodzącej od dawczyni – do 49rż. Jednak ciąża w tym wieku, niezależnie od sposobu zapłodnienia, niesie za sobą zarówno ryzyko wad płodu, jak i sama w sobie jest większym obciążeniem dla kobiety. Możemy się też pochwalić wysoką skutecznością w  inseminacjach i duża grupa par już na tym etapie kończy leczenie.

O czym powinny pamiętać pary podchodzące do in vitro?

Wydaje mi się, że przede wszystkim powinny pamiętać, że wciąż jest to cud poczęcia, w  którym biorą udział razem. Mimo, że mamy najwyższy wskaźnik skuteczności, bo aż 41%, możemy stworzyć farmakologicznie optymalne warunki dla rozwoju komórki jajowej oraz zarodka, wybrać najlepsze plemniki, ale nie mamy już wpływu na to czy którykolwiek z  zarodków się za-gnieździ, a  ciąża utrzyma. Wciąż jest to dar natury. Do tanga trzeba dwojga i przez ten trudny moment pary powinny przechodzić razem, wzajemnie się wspierając. Warto również skorzy-stać z porad psychologa, który ułatwia wzajemne zrozumienie swoich emocji i lęków.

A co gdy się nie udaje?

Czasem bywa, że parametry któregoś lub obojga z partnerów są niewystarczające. Wtedy należy rozpatrzeć opcję adopcji komórek jajowych lub skorzystanie z banku nasienia. W Salve Medica wykorzystujemy komórki i nasienie z własnego banku. Kluczowa jest jakość komórek zarówno świeżych, jak i tych mrożonych. Nie mniej wciąż jest to trudna decyzja dla pary, co szanujemy.

Czy ciąża po leczeniu jest zawsze ciąża wysokiego ryzyka?

Ciąże z in vitro są w pierwszym etapie wspierane farmakologicznie, jednak ich przebieg niczym się nie różni, podobnie jak ba-dania, które kobieta musi wykonać.  To czy ciąża jest wysokiego ryzyka zależy od aktualnego stanu zdrowia kobiety i dziecka. Nie mniej przyszłe mamy po trudzie związanym z zajściem w ciąże są dużo bardziej świadome zagrożeń i podchodzą z większą rozwagą. Staramy się je wspierać na każdym etapie ciąży. Elementy gwarantujące bezpieczeństwo to szczegółowa diagnostyka USG, badania genetyczne i prenatalne, a także możliwość wypożyczenia przenośnego KTG, by w ostatnich tygodniach ciąży samodzielnie monitorować tętno płodu. Pacjentki ufają nam i dlatego często korzystają z naszej łódzkiej porodówki. Jesteśmy przekonani, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko.

 

W naszych klinikach gwarantujemy najwyższy standard opieki oparty na najnowszych możliwościach diagnostycznych i leczniczych. Otaczamy pary holistyczną opieką i dajemy poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie starań o dziecko jak i później prowadząc ciąże, przy porodzie w naszym łódzkim szpitalu, dbamy o ich zdrowie na każdym etapie życia.

materiał sponsorowany

+48 42 254 64 00

www.salvemedica.pl Łódź, Szparagowa 10

+48 22 522 85 00

www.salvemedica.waw.pl Warszawa, Wilanowska 365 lok 2