Problemy i wyzwania pacjentów kardiologicznych
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 68 zapewnia, że: 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a w pkt 2. tegoż artykułu mówi, że obywatelom niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych.
Aktualnie obowiązująca ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej z 27.X.2017r., m.in. mówi, że podstawowa opieka zdrowotna ma na celu zapewnienie opieki zdrowotnej nad świadczeniobiorcą i jego rodziną. Co prawda dzięki postępowi medycyny poziom opieki kardiologicznej w Polsce jest na wyższym poziomie niż przed laty, natomiast w temacie dostępu do diagnostyki leczenia wiele jeszcze pozostaje do zmiany.
Pamiętam toporny sprzęt w szpitalach PRL-u i ludzi umierających masowo na zawały, z których praktycznie jeden na pięciu wracał ze szpitala do rodziny. Ale pamiętam też, że bez wcześniejszego zapisywania się do przychodni w jeden dzień przyjęty był przez lekarza ogólnego, a gdy była taka potrzeba w tym samym dniu był przyjęty „na cito” przez dwóch specjalistów i dodatkowo przez lekarza ogólnego. Dzisiaj, z uwagi na bardzo wysoki poziom lekarzy kardiologów i niesamowitą technikę prawie każdy zawałowiec wraca ze szpitala do rodziny. Dlaczego więc aż 70% Polaków jest niezadowolonych z polskiej służby zdrowia, mimo iż badani bardzo wysoko oceniają umiejętności i kompetencje polskich lekarzy? Na taką niską ocenę decydujący wpływ ma dostępność do lekarzy, a zwłaszcza lekarzy specjalistów, a także lokalizacja zakładów opieki zdrowotnej oraz sprawność obsługi administracyjnej.
Każdy z nas, jeżeli jest palaczem, ma nadwagę, walczy ze stresem, jest cukrzykiem musi wiedzieć, że ryzyko zachorowania na choroby serca jest u niego bardzo wysokie. Co ciekawe badania dowodzą, że u kobiet serce jest średnio 4 lata starsze niż ona sama, a u mężczyzn aż 7 lat starsze. Ważne, aby zatem minimalizować czynniki ryzyka, zaprzestać palenia, walczyć ze zbędnymi kilogramami odżywiać się zdrowo i badać regularnie.
Nie zapominajmy także, że gdy mamy objawy zawału serca nie decydujmy się na podróż własnym autem, natychmiast wezwijmy karetkę, gdyż nawet minuty w przypadku zawału serca są kluczowe dla pacjenta. Pozostaje nam jedynie nadzieja, iż karetka przybędzie na czas, co w dalszym ciągu, niestety nie jest oczywiste.