Zdrowy uśmiech czy lęk przed stomatologiem?
Lek. dent. Irmina Materna
Współwłaściciel DeClinic, Dyrektor Medyczny, Lekarz Dentysta
Poza świetną fryzurą i garniturem skrojonym na miarę, naszą wizytówką jest również piękny uśmiech. W dzisiejszych czasach wizerunek odgrywa szalenie ważną rolę, a jego istotnym elementem są właśnie zęby.
Podczas rozmowy większość ludzi zwraca uwagę na uśmiech swojego rozmówcy. Na tle zawodowym także ma to znaczenie. Często bierze się pod uwagę sferę wizualną, a nie można zaprzeczyć, że uśmiech jest jej znaczącą częścią. Mając na uwadze wszystkie te argumenty, wielu ludzi jednak nadal odwleka wizytę u dentysty. Zdarzają się także przypad- ki, gdy przez paniczny strach lub obawę przed kompromitacją i negatywną oceną dentysty – całkowicie z niej rezygnują. Powodów jest wiele – wstyd, obawa przed bólem, lekceważenie lub brak świadomości odnośnie tego, jak istotne jest leczenie stomatologiczne. Białe, zadbane i przede wszystkim zdrowe zęby to klucz do pewności siebie. W naszym społeczeństwie dość rygorystycznie i negatywnie ocenia się tych, którzy mają ubytki zębowe. Taki stan jamy ustnej daje wyraz zaniedbania w kwestii higieny. I jest w tym wiele racji, ponieważ do naszych obowiązków nie należy jedynie szczotkowanie zębów, ale również systematyczne wizyty u stomatologa.
Pomimo, że uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, wciąż wiele osób unika wizyt u dentysty z prozaicznego powodu – strachu. Dlaczego?
Najczęstszą przyczyną zbyt rzadkich wizyt u stomatologa jest… strach. Boją się go dzieci, ale towarzyszy on także dorosłym osobom. Nasuwa się więc pytanie, czy w dobie nowoczesnej stomatologii pacjenci odwiedzający gabinet mogą o nim zapomnieć? Jednym z rozwiązań dosłownego „odcięcia” się od bólu jest proponowane przez niektóre kliniki znieczulenie ogólne, czyli pod narkozą. Wbrew pozorom taki zabieg jest bardzo bezpieczny, warunkiem jednak musi być pełne zaplecze anestezjologiczne. Dla niektórych osób, np. tych, które borykają się z dentofo- bią jest to jedyna możliwa forma poddania się leczeniu stomatologicznemu.
Dlaczego temat chorób zębów i jamy ustnej jest dla wielu osób wstydliwy?
Jednym z równie częstych powodów nieleczenia zębów jest po prostu wstyd. Wstydzimy się swojego aktualnego stanu uzębienia. Jest to powód, który szalenie często blokuje ludzi przed rozpoczęciem leczenia. Jesteśmy tylko ludźmi, więc czasami wręcz histerycznie reagujemy na myśl, że ktoś może nas ocenić.
Boimy się opinii zarówno dentysty, jak i innych osób. Skutkuje to tym, że „zamiatamy sprawę pod dywan” – usta zasłaniamy dłonią podczas uśmiechania się, unikamy spotkań z ludźmi. Ale do dentysty nie chodzimy.
Czy nieleczone zęby lub ubytki mają wpływ na zdrowie naszego organizmu?
Konsekwencje braku wizyt u stomatologa mogą być jednak poważne, a co za tym idzie – negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Zęby, których nie leczymy są źródłem problemów zdrowotnych. To właśnie w jamie ustnej ma swój początek wiele chorób. Wymieniać można tutaj bez końca, między innymi mogą prowadzić do cukrzycy typu 2, zawału, utrud- niać pracę serca, a także być przyczyną rozwoju nowotworów. Brzmi groźnie? Niestety tak jest – następstwa próchnicy doprowadzają do przeróżnych chorób. Dodatkowo, ludzie, którzy nie leczą swoich zębów narażeni są na dłuższy czas rekonwalescencji i konieczności podawania dodatkowych antybiotyków, np. po przebytych zabiegach.
W jaki sposób możemy przeciwdziałać ubytkom w jamie ustnej?
Po omówieniu już tej negatywnej części, zastanówmy się co możemy zrobić, by zapobiegać powstawaniu ubytków i próchnicy. Przede wszystkim powinniśmy uwzględnić w diecie odpowiednie produkty, takie jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste i wapń. Unikać musimy natomiast tego, przed czym zawsze ostrzegali nas rodzice – słodyczy. Szalenie ważna jest również odpowiednia higiena jamy ustnej, częstość szczotkowania zębów , ale również używanie odpowiedniej pasty oraz nici dentystycznej.
Jakie możliwości niesie ze sobą stomatologia estetyczna?
Stomatologia estetyczna daje cały wachlarz możliwości – możemy skorzystać z licówek porcelanowych (gdy bezskutecznie walczymy z przebarwieniami), koron porcelanowych (w przypadku mocno zniszczonych i martwych zębów). Dla tych, którym spędza sen z powiek brak uzębienia również jest ratunek – są to implanty zębowe. Dodatkowo, stomatologia estetyczna proponuje zabiegi ortodontyczne, wybielanie zębów, a także korygowanie ich kształtu i ustawienia.
Czy stomatologia estetyczna może być kluczem do zdrowego, pięknego uśmiechu oraz pewności siebie?
Przechodząc do sedna, stomatologia estetyczna może odmienić nasz uśmiech, a co za tym idzie – sprawić, że nasza pewność siebie wzrośnie i przestaniemy unikać kontaktu innymi ludźmi. Oczywiste jest to, że nasz wygląd w bardzo dużym stopniu wpływa na to, jak się czujemy. Białe i zadbane zęby zwiększają poczucie naszej wartości. Są one zarówno oznaką zdrowia, jak i przejawem dbania o siebie. Stomatologia estetyczna w dobie XXI wieku czyni cuda, a więc może zapewnić nam wymarzony uśmiech. Ten z kolei jest przepustką do dobrych relacji osobistych, jak i zawodowych.
Podsumowując, pomimo strachu przed bólem, wstydu – warto przełamać swoje obawy i zadbać o zęby, ponieważ konsekwencje ich nieleczenia mogą poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Korzyści płynące z systematycznego leczenia jest bardzo dużo – zdrowie, pewność siebie, a także brak wyrzutów sumienia i obaw związanych z dentystą. Pamiętajmy również, że nigdy nie jest za późno, by zacząć działać. W dobie medycyny estetycznej wszystko jest możliwe, warto więc zawalczyć o swój piękny, zdrowy uśmiech i samoocenę.
Więcej na: https://www.declinic.pl