Śródziemnomorska długowieczność
Śródziemnomorska długowieczność
Już wiele lat temu zauważono, że mieszkańcy pewnych obszarów Europy żyją dłużej oraz rzadziej chorują na choroby układu krążenia. To właśnie basen Morza Śródziemnego, czyli Włochy, Hiszpania oraz Francja. Te kraje charakteryzują się znacznie mniejszą ilością incydentów sercowo-naczyniowych niż w innych krajach Europy, w szczególności w Polsce.
Okazuje się, że czynnikiem, który może decydować o tego typu różnicy w częstości występowania chorób serca jest sposób odżywiania się. Dieta osób mieszkających na terenie basenu Morza Śródziemnego znacząco różni się od tej, którą stosują osoby mieszkające nad Bałtykiem.
Dieta śródziemnomorska jest najzdrowszym modelem żywienia w Europie. Nazwę i zasady tej diety wprowadził do literatury medycznej amerykański epidemiolog – dr Ancel Keys. Określił tak zwyczaje żywieniowe niektórych populacji z rejonu basenu Morza Śródziemnego, które zaobserwował w latach 50. XX wieku.
Głównym źródłem tłuszczu są oleje roślinne – oliwa z oliwek. Tłuszcz zwierzęcy jest ograniczany do minimum. W tej diecie spożywamy znacznie więcej warzyw oraz owoców. Nieodłącznym elementem tamtejszej kuchni są ryby morskie oraz owoce morza. Ryby morskie, o czym warto mówić, mają cenne dla naszego organizmu tłuszcze, które chronią nasze serce. Najważniejszym elementem tych tłuszczy są kwasy OMEGA.
W 1958 roku podjęto Badania Siedmiu Krajów (Seven Coutries Study) obejmujące Japonię, Grecję, byłą Jugosławię, Włochy, Holandię, Stany Zjednoczone i Finlandię. Badania trwały do 1964 roku. Wyniki wykazały, że dieta śródziemnomorska jest efektywna w profilaktyce choroby niedokrwiennej serca (ChNS). Występowanie ChNS i umieralność na nią jest skorelowana ze spożyciem tłuszczów nasyconych. Również poziom cholesterolu korelował ze spożyciem tłuszczów nasyconych. Stwierdzono rzadsze występowanie ChNS w Grecji- zwłaszcza na Krecie, we Włoszech i w Japonii, w porównaniu z Finlandią, USA i Holandią.
Dietę tę zaleca Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne w wydanych „Europejskich wytycznych dotyczących zapobiegania chorobom serca i naczyń w praktyce klinicznej na rok 2012”. Zalecono, że zmiany sposobu odżywiania powinny stanowić podstawę profilaktyki chorób sercowo naczyniowych
Czym są kwasy OMEGA?
Kwasy omega są dla nas niezbędne w celu utrzymania zdrowia, musimy je dostarczać organizmowi z pożywieniem. Główne rodzaje kwasów omega to kwas alfa-linolenowy (ALA), tłuszcz znajdujący się w produktach roślinnych, kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA), które występują w rybach. Zmniejszają one stężenie cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz frakcji LDL „złego” cholesterolu, równocześnie zwiększając stężenie „dobrego” cholesterolu HDL we krwi. Wpływa to korzystnie na redukcję ryzyka pojawienia się miażdżycy i incydentów wieńcowych.