Cukrzyca na poważnie
Anna Śliwińska Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
W Polsce notujemy coraz więcej zachorowań na wszystkie typy cukrzycy. Sytuacja ta poniekąd zmusza nas do podnoszenia swojej świadomości na temat tej choroby, ale do ideału nam jeszcze bardzo daleko.
W społeczeństwie nadal funkcjonują różne mity na temat cukrzycy, łącznie z tym, że można się nią zarazić lub takim, że po wykluczeniu z diety słodyczy choroba minie. Ciągle jeszcze po usłyszeniu diagnozy wielu chorobę bagatelizuje lub ignoruje. Są też tacy, którzy wolą tej diagnozy w ogóle nie usłyszeć i celowo nie wybierają się na stosowne badania, tak jakby brak świadomości choroby sprawiał, że jej w naszym organizmie nie ma.
Tymczasem ona jest i jej zaniedbanie może powodować katastrofalne skutki, takie jak
zawały serca, udary mózgu, niewydolność nerek czy stopniowe tracenie wzroku. Skutków wielu tego typu powikłań cukrzycy nie da się odwrócić. Tymczasem osób, które żyją z cukrzycą, ale o tym nie wiedzą, mamy w Polsce od 500 tysięcy nawet do 1 miliona. To swego rodzaju tykająca bomba zegarowa.
Oczywiście nie wszystkim typom cukrzycy można zapobiegać, ale w przypadku typu 2 można starać się choroby uniknąć albo przynajmniej ją od siebie oddalić na wiele lat. A warto zawalczyć o każdy rok bez tej słodkiej, ale podstępnej towarzyszki. Pamiętajmy o prowadzeniu zdrowego trybu życia, łączącego prawidłowe odżywianie z regularną aktywnością fizyczną. Nasze czasy sprzyjają rozleniwieniu: ani nie musimy się solidnie napocić, aby zdobyć jedzenie, ani po to, aby się gdziekolwiek przemieścić czy mieć zapewnione podstawowe warunki życiowe. Niestety ewolucja nie przygotowała na to naszych ciał.
Z kolei osoby, u których cukrzyca już się pojawiła, powinny przede wszystkim potraktować ją poważnie. Kluczem do sukcesu w tej chorobie jest edukacja, bo tylko wyedukowany pacjent będzie mógł prowadzić jak najlepsze i najdłuższe życie. Ważne jest, aby interesować się swoją chorobą, poszukiwać informacji, jak również przestrzegać zaleceń lekarskich i wystrzegać się wszystkiego, co może nam zaszkodzić, zwłaszcza używek (np. papierosów) i – oczywiście – niezdrowego odżywiania. Jeżeli nie będziemy się trzymali reguł życia z cukrzycą, będziemy oszukiwać i szkodzić tylko samym sobie. A nie warto potem przytaczać znanego powiedzenia „Mądry Polak po szkodzie”.