PIELĘGNACJA BLIZNY

Dr n. med. Tomasz Zając Specjalista Ginekologii i Położnictwa. newMED Lecznica Specjalistyczna – Warszawa Szpital Kliniczny im Księżnej Anny Mazowieckiej – Warszawa

Blizna skórna po cięciu cesarskim wymaga troski już w pierwszych dniach po powrocie do domu. Opatrunek należy chronić przed wilgocią i zmieniać go co dwa dni. W czasie zmiany opatrunku należy przyglądać się bliźnie i założonym szwom lub szwu pojedynczemu obserwując, czy nie ma powiększających się obszarów zaczerwienienia albo bolesności w którymś z jej fragmentów. Przed założeniem nowego opatrunku należy bliznę przetrzeć spirytusem salicylowym lub innym środkiem odkażającym przeznaczonym do stosowania na skórę. Należy stosować się do zaleceń, które pacjentka otrzymuje na karcie wypisowej ze szpitala. Zdjęcie szwów pojedynczych lub szwu ciągłego następuje między siódmą a czternastą dobą po operacji. Tydzień po zdjęciu szwów można bez obaw wejść pod prysznic przemywając bliznę łagodnym detergentem, tym samym którego używa się do mycia całego ciała.
W kolejnych tygodniach można delikatnie masować bliznę i jej okolicę w celu poprawy ukrwienia. Zapobiegnie to powstawaniu bliznowców oraz spowoduje, że blizna będzie elastyczna. W tym czasie można wyczuć w tkance podskórnej zgrubienia, które są miejscami szwów podskórnych. Wchłaniają się bardzo wolno i znikają dopiero po dłuższym czasie, mogą być wyczuwalne przez kolejnych kilka tygodni, czasem miesięcy. Obawy może wywoływać zmniejszenie czucia w obszarze pomiędzy pępkiem a blizną. Jest to normalne zjawisko, które stopniowo ustępuje. Około sześciu tygodni po operacji można zintensyfikować masaże blizny. W tym okresie przypada wizyta kontrolną u lekarza, w czasie której można uzyskać wiele cennych wskazówek jak je wykonywać. Powinny one polegać na jej ugniataniu, poruszaniu we wszystkich kierunkach itp. Ma to na celu zapobiegnięcie zrostom, które w nawet bardzo odległym czasie mogą być przyczyną dolegliwości bólowych. W szczególnych przypadkach brak ruchomości blizny wywołuje przy poruszaniu się ból, który może być przyczyną zmiany sylwetki, przechylania się w kierunku bolesnej strony a nawet przewlekłych bólów kręgosłupa. Blizna nie lubi słońca. Nie można jej opalać przez rok, ponieważ mogą pozostać trwałe przebarwienia. W każdym okresie gojenia się blizny wystąpienie niepokojących objawów takich jak silne bóle, intensywne zaczerwienienie, gorączka wymagają pilnego kontaktu z lekarzem.