Czas na test?

Czas na test?

Jak określić dokładnie dni płodne? Jaka metoda daje największą pewność, że to dobry moment na poczęcie? Czy jesteś już w ciąży? Na te pytania pomogą odpowiedzieć testy owulacyjne i ciążowe.
Pary starające się o dziecko często napotykają problem z określeniem, kiedy jest najlepszy czas na zajście w ciążę. Zdecydowanej większości par udaje się to po ponad 3 miesiącach starań. Tylko niewielki procent kobiet potrafi bezbłędnie ocenić swoje dni płodne, część wskazuje dzień owulacji poza dniami płodnymi, a prawie połowa uważa, że w ciążę mogą zajść przez cały cykl.
Powszechnie uważa się, że owulacja przypada na 14-15 dzień cyklu. Tymczasem jest to prawdą w mniej niż 20 % przypadków. Oznacza to, że spora część par bezskutecznie starających się o dziecko, ma po prostu problem z określeniem odpowiedniego momentu na poczęcie dziecka. Dodatkowo w 46% przypadków długość cyklu różni się
o 7 lub więcej dni, okno płodności jest więc ruchome. Każda kobieta i każdy cykl jest wyjątkowy. Wyliczenie dni płodnych i niepłodnych, może być bardzo trudne, nawet jeśli przyszła mama jest bardzo świadoma zmian i procesów zachodzących w jej ciele w trakcie całego cyklu menstruacyjnego. Wiele jest czynników wpływających na gospodarkę hormonalną kobiety – stres, niedostateczna ilość odpoczynku czy przyjmowanie niektórych leków, mogą powodować nieregularne cykle miesiączkowe i zakłócenia owulacji. Pomoc dla par starających się o dziecko może stanowić cyfrowy test owulacyjny, który pomaga określić 2 najbardziej płodne dni w całym cyklu. Jest to sposób dużo bardziej dokładny niż metoda kalendarzykowa oraz mierzenie temperatury ciała. Wyniki testów można odczytać w ciągu kilku minut, a ich dokładność sięga nawet 99%. Istotnym jest również fakt, że algorytm cyfrowego testu owulacyjnego zapamiętuje indywidualny rytm hormonalny kobiety, pozwalając na jak najwyższą precyzję w wykryciu wyrzutu hormonu luteinizującego (LH), wykrywanego na dwa dni przed owulacją. Jest to tym bardziej istotne, gdyż szczytowa płodność występuję nie tylko w samym dniu owulacji, ale tuż kilka dni przed nią, ponieważ plemniki mogą przetrwać w ciele kobiety nawet do 5 dni. Temat niepłodności dotyczy 1 na 5 par starających się o dziecko. Powód przedłużających się, bezskutecznych starań często jest niegroźny, natomiast uniemożliwia zajście w ciążę. Warto więc zgłębić temat, a w celu dokładnego określenia dni płodnych zastosować testy owulacyjne. Zaletą testów owulacyjnych jest również wczesne wykrywanie nieprawidłowości w występowaniu owulacji. W razie problemów możliwe jest wczesne zgłoszenie się do lekarza i podjęcie leczenia.Jeśli oczekujemy już wyników naszych starań lub po prostu spodziewamy się, że mogło dojść do zapłodnienia, warto skorzystać z testów ciążowych.
W aptekach możemy kupić wiele testów, również takich, które pozwalają na dokładne określenie tygodnia ciąży. Nie wszystkie testy są jednak takie same. Różnią się nie tylko dokładnością pomiaru, ale też m.in. komfortem stosowania, terminem kiedy można je przeprowadzić, szybkością pomiaru czy łatwością odczytania wyniku.
Najnowsze dostępne na rynku testy ciążowe umożliwiają kobietom uzyskanie miarodajnych wyników już na 4 dni przed spodziewaną miesiączką. Należy pamiętać, że poziom hormonu hCG, produkowanego przez komórki zarodka i kosmki łożyska jest wtedy bardzo niski. Dlatego tylko bardzo czułe testy są w stanie wykryć ciążę przed dniem spodziewanej miesiączki. Jednak poziom hCG gwałtownie wzrasta, podwajając się mniej więcej co 2-3 dni. Dlatego im później od zapłodnienia wykonamy test ciążowy, tym jest on bardziej miarodajny. Pora dnia w jakiej wykonamy test nie jest istotna, natomiast ważny jest czas, jaki upłynął od ostatniego oddania moczu oraz to, czy przed oddaniem moczu do testu wypiliśmy dużo płynów. Po całej nocy i ok. 8 godzinach snu mocz jest zagęszczony, dlatego szansa wykrycia hCG jest większa. W przypadku kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe, zaleca się wykonanie testu 14 dni po stosunku, kiedy mogło dojść do zapłodnienia. Najnowocześniejsze dostępne na rynku testy dają nawet 99% pewności w wykrywaniu ciąży (czyli tyle, ile badanie wykonane w gabinecie lekarskim przez ginekologa), ale również pozwalają na bezbłędne odczytanie wyniku. Zamiast typowych dwóch kresek wyświetla się „+” (wynik oznaczający ciążę) lub „-” (czyli jej brak). Dodatkowo testy te możemy przeprowadzić na 4 dni przed spodziewaną miesiączką bezpośrednio w strumieniu moczu, bez konieczności szukania pojemnika na mocz i zakraplania kropel moczu pipetką. Ich dokładność jest potwierdzona kilkudziesięcioma latami badań klinicznych oraz rekomendacją ginekologów. Zdecydowana większość kobiet przyznaje, że potrzebna jest im wiedza o dokładnym czasie poczęcia dziecka. Dlatego na rynku pojawił się ostatnio cyfrowy test ciążowy ze wskaźnikiem tygodnia ciąży. Tygodnie od poczęcia pokazane są na teście jako 1-2, 2-3, 3+, a wynik jest równie dokładny jak pomiar USG.
Wykrycie ciąży w pierwszym jej okresie jest bardzo ważne, ze względu na możliwość wczesnego kontaktu z ginekologiem. Na podstawie wyniku testu lekarz ginekolog zleci mamie odpowiedni pakiet badań, poinformuje jak zadbać o odpowiedni tryb życia czy wprowadzenie zdrowszej diety. Świadoma mama natomiast będzie mogła skupić się na trosce o zdrowie zarówno swoje, jak i rozwijającego się dziecka.