A czy Twój cholesterol jest w normie?
Cholesterol jest niezbędny do funkcjonowania ludzkiego organizmu lecz jego nadmiar może powodować chorobę wieńcową,a w konsekwencji zawały serca lub udary mózgu.
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego górna granica normy cholesterolu całkowitego wynosi 200 mg/dl, frakcja LDL (złego cholesterolu) nie powinna przekraczać 130 mg/dl, a frakcja HDL (dobrego cholesterolu) nie powinna być niższa niż 45 mg/dl. Jeśli we krwi jest za dużo LDL, „złej” frakcji, zaczyna się ona odkładać na ścianach naczyń krwionośnych w postaci tzw. blaszek miażdżycowych, które stopniowo zatykają „światło” w tętnicach doprowadzających krew bezpośrednio do serca i mózgu. Gdy dojdzie do całkowitego zatkania tętnic, dochodzi do zawału lub udaru. HDL – „dobra” frakcja – działa jak miotełka. Zbiera z krwi nadmiar LDL i transportuje do wątroby, gdzie jest rozkładany i wydalany z organizmu. Jeżeli HDL jest za mało – LDL skutecznie doprowadzi do dużych problemów, które mogą zakończyć się hospitalizacją a nawet śmiercią.
Wśród seniorów 70+ ryzyko hipercholesterolemii stwierdza się już u około 80% przebadanych pacjentów. Dodatkowe czynniki ryzyka wystąpienia hipercholesterolemii to cukrzyca, która często występuje u osób starszych, brak ruchu, niewłaściwa dieta, papierosy, nadwaga a także stres.
Z naszej codziennej diety powinniśmy wyeliminować tłuste mięsa i nabiał na rzecz kurczaka, indyka i ryb. Smażenie zastąpić pieczeniem lub gotowaniem. Ograniczyć sól, słodycze, niezdrowe przekąski, a zamiast masła stosować zdrowe tłuszcze roślinne. Owoce, warzywa, kasze, pełnoziarniste pieczywo dostarczą organizmowi niezbędnego błonnika.
Kolejną zmianą jest ruch – wystarczy 30 minut aktywności 5-6 razy w tygodniu. Znalezienie własnej, ulubionej formy ruchu pozwoli na konsekwencję i regularność treningów.
Na rynku farmaceutycznym funkcjonuje też sprzymierzeniec osób dążących do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi – Monakolina K. Jej źródłem jest ryż poddany fermentacji z użyciem szczególnego szczepu czerwonych drożdży – Monascus purpureus. Substancja ta blokuje działanie enzymu, który odpowiada za syntezę cholesterolu w wątrobie. Monakolina K występuje w postaci suplementu diety w dawkach od 3 mg do 10 mg/na kapsułkę czy tabletkę. W ciągu dnia można przyjąć dawkę nie większą niż 10 mg.