Co boli Seniora?
Ruch sprawia Ci ból? Czujesz „trzeszczenie” gdy zginasz kolano?Najwyższa pora zatroszczyć się o stawy.
Choroba zwyrodnieniowa stawów to jeden z najbardziej uciążliwych problemów seniorów i wiąże się z naturalnym starzeniem się układu kostno-mięśniowego. Dotyczy najczęściej kręgosłupa, stawów kolanowych, biodrowych oraz stawów palców nóg i rąk. Niestety przyczyną tej choroby jest nieuchronnie biegnący czas i postępująca utrata chrząstki stawowej, której za-daniem jest amortyzowanie ruchów stawu i umożliwienie przesuwania się powierzchni stawowych. Z czasem uszkodzeniu ulegają również inne struktury – kość pod chrząstką stawową, torebka stawowa, ścięgna i mięśnie. Skutki tych uszkodzeń są na co dzień bardzo kłopotliwe i obniżają komfort życia. Seniorom czę-sto towarzyszy ból oraz sztywność stawów, a także ograniczenie ich ruchomości.
Najczęstsze przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów
• zaawansowany wiek
• obciążenia genetycznie
• urazy i mikrouszkodzenia stawów
• naturalne zużywanie i starzenie się narządów ruchu
• nadwaga i otyłość nadmiernie obciążające stawy
• bakteryjne lub wirusowe stany zapalne stawów
Na początku objawy nie są bardzo charakterystyczne, , a jedynym sygnałem jest tzw. trzeszczenie stawów często ignorowane przez pacjentów. Stopniowo pojawiają się kolejne niepokojące sygnały, coraz bardziej utrudniające sprawne funkcjonowanie.
Jak przy większości schorzeń związanych z układem kostno-stawowym, ból nasila się podczas chodzenia, biegania czy obciążania innych stawów, a łagodnieje przy odpoczynku. I choć może on przynosić ulgę w bólu, wiąże się często ze sztywnością, ograniczeniem ich ruchomości, obrzękiem i odczuwaniem bolesnego „przeskakiwania” podczas wykonywania ruchu. Ponieważ ból ogranicza aktywność fizyczną chorego, może pojawić się nadwaga lub otyłość. A to niestety już tylko krok do schorzeń cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, czy choroby serca.
Złagodzić objawy…
W czasie nasilenia dolegliwości i stanów za-palnych dobrym rozwiązaniem jest stosowanie kul, lasek, opasek i aparatów stabilizujących, które odciążą stawy. Łagodzić objawy może również fizjoterapia – najlepsze efekty dają krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia i pole magnetyczne. Pomóc mogą delikatne ćwiczenia wykonywane pod okiem fizjoterapeuty oraz terapia manualna, aby odblokować chore stawy i zachować ich ruchomość. Kolejną metodą odciążania stawów i łagodzenia bólu jest kinesiotaping. Plastrowanie przez fizjoterapeutę może przynieść znaczną ulgę i zmniejszyć stan zapalny. Chorzy po-winni ponadto unikać zimna i wilgoci oraz zredukować masę ciała w przypadku nadwagi i otyłości.
Gdy bardzo boli…
Ponieważ nie istnieje skuteczna metoda leczenia przyczyn choroby zwyrodnieniowej stawów , pozostaje tylko terapia łagodząca jej objawy. Dzięki niej zmniejsza się natężenie bólu, poprawia ruchomość stawów i komfort życia pacjenta. Leki stosowane najczęściej w terapii bólu to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które uśmierzają bóle mięśni i stawów oraz całego układu kostno-stawowego.
Są dostępne w postaci tabletek, maści i żeli, odpowiednio aplikowane i dawkowane, połączone z właściwą dietą, aktywnością fizyczną czy fizjoterapią przynoszą znaczącą ulgę i sprawiają, że codzienne czynności nie są już dla chorego przykre i bolesne. W przypadku seniorów, zażywających często różne leki, zalecane jest stosowanie preparatów, które pozwalają na miejscowe łagodzenie bólu. Żele czy aerozole dobrze się wchłaniają przenikając przez wszystkie warstwy skóry i docierając bezpośrednio do miejsca bólu. Dzięki tej drodze podania substancja działa w bolesnym miejscu, nie narażając chorego na działania niepożądane jak owrzodzenia czy krwawienia z układu pokarmowego. Nieobciążanie żołądka jest szczególnie ważne przy chorobach przewlekłych, a te często towarzyszą seniorom.
Pamiętajmy, że w chorobie zwyrodnieniowej stawów najlepsze efekty leczenia objawów otrzymamy łącząc zdrową dietę, ruch, fizjoterapię oraz farmakoterapię.