Liczy się czas- Wyprzedź meningokoki

Czym są meningokoki? Jak można się nimi zakazić? Czy są groźne dla naszego zdrowia i życia? A przede wszystkim czy możemy uchronić siebie i bliskich przed zachorowaniem?

Choć o meningokokach mówi się dość często, to świadomość następstw, jakie wywołuje zakażenie tymi groźnymi bakteriami jest wciąż niewystarczająca. Aż co 4 młoda mama nie słyszała nawet o ich istnieniu, a tylko połowa wie, że największe ryzyko choroby dotyczy najmniejszych dzieci.
Meningokoki to chorobotwórcze bakterie, niebezpieczne dla naszego zdrowia, a na-wet życia. Wywołują ciężką inwazyjną chorobę meningokokową (IChM) występującą najczęściej pod postacią zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych i sepsy. Zakazić się można wyłącznie od człowieka, zwykle jest to bezobjawowy nosiciel.
Największa liczba nosicieli (nawet do 80% danej społeczności) znajduje się w zamkniętych grupach środowiskowych np. żłobki, przedszkola. Do zakażenia bakterią dochodzi najczęściej drogą kropelkową, np. podczas kichania czy kaszlu, stąd więcej zachorowań obserwujemy jesienią i zimą, ze względu na sezon sprzyjający przeziębieniom.
Inne drogi zakażenia to bezpośredni (np. pocałunki) lub pośredni kontakt z chorym lub nosicielem (np. wspólne sztućce).
Zachorować może każdy, jednak najbardziej narażone na zakażenia są niemowlęta i dzieci do 5. roku życia. Rozpoznanie inwazyjnej choroby meningokokowej jest dość trudne, ponieważ pierwsze objawy przypominają przeziębienie. Pojawia się gorączka, nudności i wymioty, brak apetytu, rozdrażnienie, ból brzucha, biegunka, objawy infekcji dróg oddechowych. Nie występują jednak w określonej kolejności, a część może w ogóle nie zaistnieć.
Np. charakterystyczna dla tej choroby wysypka nie pojawia się u co piątego chorego.
Na początku wysypka ma postać małych czerwonych punkcików na skórze o rozmiarze 1-2 mm, a więc łebka od szpilki. Mogą one wystąpić w każdym miejscu na ciele, np. za uchem, między palcami, a u chłopców na mosznieopisuje dr n. med. Alicja Karney, kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Jeśli rodzic obawia się, że za infekcją dziecka stoją meningokoki, to powinien rozebrać je do naga (w tym zdjąć pieluchę) i bardzo dokładnie obejrzeć. Podejrzaną zmianę należy ucisnąć palcem lub szklanką (tzw. test szklanki). Nie blednąca wysypka jest sygnałem alarmowym.W ciągu kilku godzin może rozprzestrzenić się na całe ciało i przybrać postać plam wybroczynowych, co grozi martwicą skóry, a nawet amputacją – ostrzega ekspertka.
Rodzicom wydaje się, że ciężka choroba ma tylko ciężki przebieg. Tymczasem Inwazyjna Choroba Meningokokowa często rozpoczyna się łagodnie, co usypia nie tylko czujność opiekunów, ale także lekarzyprzyznaje lek. Łukasz Durajski, przewodniczący Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, autor bloga DoktorekRadzi.plDlatego zalecam, by w przypadku infekcji grypopodobnej, bacz-nie obserwować stan dziecka, czy nie jest bardziej niespokojne i ospałe, nie reaguje płaczem przy próbie przytulania (tzw. przeczulica skórna jest charakterystyczna dla niemowląt w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych) czy nie ma pulsującego ciemiączka.
Przebieg choroby jest błyskawiczny i może doprowadzić do śmierci nawet w ciągu 24 godzin. Im szybciej chory trafi do szpitala i wdrożone zostanie u niego odpowiednie leczenie, tym większe szanse na wyzdrowienie. Niestety nawet w przypadku bardzo szybkiej diagnozy i fachowej pomocy medycznej nie udaje się uratować 20% chorych, a u ok 1/3 osób, które przeszły IChM występują poważne jej konsekwencje takie jak uszkodzenia mózgu, utrata słuchu, ubytki skóry, a czasami nawet konieczność amputacji palców lub kończyn.
Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia zakażenia meningokokami są szczepienia ochronne. Można je stosować już od 2 miesiąca życia, ale także w późniejszym wieku. Ponieważ w Polsce 66% zachorowań wywołują meningokoki typu B, a wśród dzieci w pierwszym roku życia jest to nawet 77%, zaleca się szczepienie w pierwszej kolejności właśnie przeciwko temu typowi bakterii.Szczepienia przeciw zakażeniom meningokokami są określane w polskim Programie Szczepień Ochronnych jako zalecane– oznacza to, że są odpłatne.
W Unii Europejskiej dostęp do bezpłatnych szczepień przeciwko meningokokom typu B mają niemowlęta w Wielkiej Brytanii, Irlandii, we Włoszech, na Litwie i w Andorze. W Wielkiej Brytanii w ciągu pierwszych 10 miesięcy realizacji programu szczepień, liczba zakażeń inwazyjnych wywołanych przez meningokoki typu B zmniejszyła się o połowę. Badania potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo szczepień, a najczęściej występujące działania niepożądane to tzw. odczyny miejscowe (zaczerwienienie, obrzęk czy ból w miejscu iniekcji) oraz łagodne reakcje ogólne w postaci braku apetytu, podwyższonej temperatury czy senności.