Małymi krokami do zdrowia

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś – Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Inicjator akcji WUModa na zdrowie

Szanowni Państwo, od ponad półtora roku Warszawski Uniwersytet Medyczny prowadzi kampanię „WUModa na zdrowie”, której celem jest edukacja i szeroko pojęta promocja zdrowia. Wszystko po to, aby podzielić się specjalistyczną wiedzą z wybranych obszarów medycyny oraz rozpropagować zarówno postawy sprzyjające utrzymaniu zdrowia, jak i zachowania poprawiające jakość życia. W ramach kampanii związani z WUM specjaliści z wielu różnych dziedzin medycyny informują, jak ważne w utrzymaniu zdrowia są: profilaktyka, właściwe odżywianie oraz aktywność fizyczna.

Jako rektor, lekarz medycyny, ale także wielki entuzjasta wielu aktywności sportowych zwracam uwagę, że jakość naszego życia w dużym stopniu zależy od naszych przyzwyczajeń i nawyków. Większość z nas zapomina o tym, jak ważne jest regularne dbanie o kondycję, właściwe odżywianie, wysypianie się, unikanie stresu czy ograniczenie szkodliwych używek. Zmiana stylu życia wydaje nam się rewolucją, zatem odsuwamy ją w bliżej nieokreśloną przyszłość, dalej niszcząc swoje zdrowie. A przecież wystarczą drobne zmiany podczas codziennych rutynowych czynności: zamiast windy – wejdźmy schodami, zamiast auta – przesiądźmy się na rower, a wieczorem wybierzmy się na krótki spacer. Tylko 150 minut aktywności fizycznej tygodniowo zmniejsza ryzyko lub całkowicie zapobiega powstawaniu wielu chorób przewlekłych. Z przyjemnością patrzę na ulice i parki w miastach zapełniające się osobami uprawiającymi rekreacyjny jogging i niemal już wyczynowymi biegaczami, przygotowującymi się do maratonów.

W ślad za coraz większą aktywnością fizyczną zaczęliśmy zastanawiać się nad sprzyjającą zdrowiu odpowiednią dietą. Czy na pewno to, co przynosimy ze sklepu, jest prawdziwym jedzeniem, a nie jego pełną chemikaliów namiastką? Papierosy, słodzone napoje? Tłusta kiełbasa? Wieczory spędzane przed telewizorem? To wszystko już passé! Gwarantuję Państwu, że zmieniając tryb życia na „aktywny” bardzo szybko zauważycie zmiany na lepsze w zdrowiu i samopoczuciu! To proste, ważne i przyjemne! Wszak za modą na zdrowie, a zwłaszcza „WUModą na zdrowie” zawsze warto podążać! Gorąco wszystkich zachęcam do przyłączenia się do naszej akcji!