Odparzenia u niemowląt
Mogą powstać nawet przy bardzo starannej pielęgnacji Najpierw przybierają postać zaczerwienienia, następnie skóra staje się gorąca, nabrzmiała, w krótkim czasie pojawiają się też nadżerki, które są uciążliwe dla maluszka, bo bolą oraz dla mamy, bo trudno się ich pozbyć. Te zmiany na skórze to odparzenie – zazwyczaj powstają na pupie, ale mogą zrobić się w pachwinach, podbrzuszu i w okolicach narządów płciowych.
Czy odparzenia to efekt błędów pielęgnacyjnych?
Nie zawsze. To prawda, że gdy wilgotna pieluszka nie jest zmieniana tak często, jak być powinna, ryzyko powstania odparzenia jest wyższe. Jednak do podrażnień skóry dochodzi również w przypadku, gdy niemowlę ma szczególnie delikatną skórę lub gdy ma kłopoty z trawieniem i często cierpi na biegunki, które podrażniają skórę. Odparzenia mogą także powstać podczas upałów, a także wtedy gdy skóra nie ma wystarczającego kontaktu z powietrzem, a ubranka są niedokładnie płukane z płynów i proszków.
Jak postępować i leczyć?
Po każdej zmianie pieluszki trzeba umyć niemowlęciu pupę ciepłą przegotowaną wodą, delikatnie osuszyć jednorazowym ręcznikiem, cienko posmarować kremem na odparzenia i pozostawić go na kilkanaście minut bez czystej pieluszki – skóra najlepiej regeneruje się w kontakcie z powietrzem. Do kąpieli warto używać specjalnych mydełek lub płynów/ emolientów. A po osuszeniu skóry smarować ją preparatami np. z tlenkiem cynku lub oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia – chronią skórę przed wysuszeniem. Pamiętajmy, aby kładziona warstwa danego preparatu była cienka – zbyt gruba spowoduje, że w pieluszce będzie wilgotno, a to przyczyni się do jeszcze większego odparzenia. Można stosować zasypkę, trzeba ją jednak nakładać kolistymi ruchami. Uwaga, zasypki nie można łączyć z kremami i oliwą, gdyż utworzą się grudki, które będą podrażniać skórę. Po konsultacji z lekarzem, do kąpieli można dodać dosłownie odrobinę ziarenek nadmanganianu potasu, tak aby barwiły wodę na różowo. Większa ich ilość zabarwi wodę na fioletowo i może spowodować podrażnienia. Gdy dziecko ma odparzenia, do higieny można używać bezzapachowych chusteczek nawilżanych. Jednak nie warto zmieniać pieluszek jednorazowych na tetrowe, gdyż te są szorstkie.