Jak pielęgnować wrażliwą skórę niemowlęcia?

Według badań 40-45% Polaków deklaruje zmiany skórne. To prawie poło-wa społeczeństwa. Wśród alergików borykających się ze zmianami skórnymi, największy odsetek stanowią dzieci. Jak zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów skórnych? Pomoże w tym odpowiednia i bezpieczna pielęgnacja. Im wcześniej zaczniemy ją stosować, tym lepiej.

Skóra nowonarodzonego dziecka różni się od skóry osoby dorosłej. Ma delikatnie kwaśny odczyn – średnio jej pH wynosi 6,4. W ciągu kolejnych dni pH obniża się do 4,95, tworząc tzw. „kwaśny płaszcz” – cienką powłokę, która spełnia funkcję ochronną. Utworzona bariera skóry bierze udział w prawidłowej termoregulacji oraz tworzy swoistą blokadę dla różnych infekcji. Jednak, aby te wszystkie funkcje zostały zachowane, konieczne jest spełnienie kluczowego warunku – bariera skóry musi być szczelna i niezaburzona. Wbrew pozorom, nie jest to trudne do osiągnięcia. Wystarczy przestrzegać kilku ważnych zasad.

Po pierwsze: Zamiast nadużywania kosmetyków zawierających agresywne detergenty, warto poszukać alternatywy. Bardzo ciekawymi substancjami są saponiny – łagodne środki myjące, które dokładnie oczyszczają skórę, a także poprawiają regulację naturalnej flory bakteryjnej, nie zaburzając jej prawidłowego funkcjonowania.

Po drugie: Zwracajmy uwagę na to, czego my – dorośli – używamy do pielęgnacji. Niemowlę bardzo często ma kontakt ze skórą rodzica. Dlatego pod lupę warto wziąć również składniki w naszych kosmetykach, a najlepiej korzystać w tym czasie z kosmetyków do pielęgnacji łączonej.

Po trzecie: Ważne, aby pielęgnacja niemowląt opierała się na produktach z jednej linii kosmetycznej. Idealnie byłoby, gdyby były to kosmetyki od pierwszych dni życia.

Badania nie pozostawiają złudzeń. W przypadku, gdy oboje rodzice nie mają alergii, prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dziecka wynosi około 15%. W sytuacji, gdy alergikiem jest jeden rodzic, takie ryzyko wzrasta do 30-40%, a w przypadku obojga rodziców z alergią, prawdopodobieństwo wynosi 60-80%. Pamiętajmy, że o zdrowie naszych dzieci dbamy od momentu narodzin, a nawet wcześniej – jeszcze w życiu płodowym. Zapewnijmy im więc najlepszy start w przyszłość robiąc wszystko, by minimalizować ryzyko powstawania niepożądanych reakcji organizmu.

Więcej porad na www.eenymeeny.eu