W trosce o skórę noworodka i dziecka
Skóra dziecka rozwija się do 3 roku życia, a w pierwszym roku życia jest aż o 30 proc. cieńsza od skóry dorosłego! Ważne jest nie tylko, jakie kosmetyki stosujemy, ale także w jakich detergentach pierzemy dziecięce ubranka. Materiał ma nieustanny kontakt ze skórą dziecka, więc proszki i płyny, których używamy powinny być przeznaczone specjalnie dla dzieci.
Skóra dzieci nie jest tak odporna, jak skóra dorosłych. Rozwija się do 3 roku życia. Dopiero wtedy dojrzewa i stanowi barierę podobną do tej, jaką tworzy skóra dorosłych. Do 3 roku życia skóra nie ma w pełni wykształconych mechanizmów obronnych. Zanim je wykształci składniki chemiczne oraz bakterie i grzyby mogą do niej łatwiej przenikać. Oznacza to, że skóra dzieci do 3 roku życia jest nie tylko bardziej podatna na choroby i infekcje, ale także może wykazywać się nadwrażliwością i być bardziej skłonna do alergii.
Skóra dziecka ma nieustanny kontakt z tym, w czym wyprane zostało jego ubranie i pościel, w dodatku wdycha cząsteczki detergentów. Jeśli proszki i płyny, których używamy nie będą bezpieczne może dojść do podrażnień i uaktywnienia się alergii skórnej. Podrażnieniu mogą ulec nawet delikatne drogi oddechowe dziecka. Warto zwrócić uwagę nie tylko na skład środków do prania ale również
na ich zapach. Nie powinien być on zbyt intensywny. Na co zwrócić uwagę wybierając środki do prania dziecięcych ubranek?
Im mniejsze dziecko, tym delikatniejsze powinny być środki do prania, których używamy. Zwróćmy więc uwagę na różne potrzeby skóry w różnym wieku dziecka. Przynajmniej do 3. roku życia należy prać ubranka i akcesoria dziecięce w środkach hipoalergicznych, ale nie oznacza to, że te same wymagania ma skóra przez te całe 3 lata. Noworodek ma dużo wyższe wymagania pielęgnacyjne niż roczne dziecko, które powoli staje się małym odkrywcą otaczającego go świata. Dla noworodka oprócz ultra delikatnych receptur hipoalergicznych ogromne znaczenie ma też zapach, który nie powinien podrażniać jego wrażliwego układu oddechowego, a co więcej, zaburzać jego potrzeby czucia zapachu swojej mamy. Dziecko powyżej 1. roku życia ma nadal wrażliwą skórę, jednak zaczyna już uczyć się samodzielnego jedzenia, korzystania z toalety, a na ubrankach pojawiają się coraz liczniejsze i coraz trudniej do usunięcia plamy. Najlepiej więc znaleźć produkty, które odpowiednio będą dbały o skórę w konkretnym stadium jej rozwoju, a jednocześnie spełniały swoje podstawowe funkcje w postaci czystego prania.
Kupując środki do prania sprawdźmy czy posiadają odpowiednie atesty np. wydawane przez Instytut Matki i Dziecka.