Troska o skórę mamy i dziecka
Skóra przyszłej mamy wymaga szczególnej troski, podobnie zresztą jak skóra maluszka jest wyjątkowo delikatna i wrażliwa. Dowiedz się w jaki sposób zadbać o nią najlepiej.
Ciąża to bardzo wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. W jej organizmie zachodzi wiele przemian, a gospodarka hormonalna powoduje, że dotyczą one również skóry. Podwyższona produkcja estrogenów wpływa na pracę gruczołów łojowych, które pracują znacznie wolniej niż dotychczas. Skóra staje się bardziej przesuszona, skłonna do podrażnień i wrażliwsza na czynniki zewnętrzne. Bardzo istotna jest odpowiednia pielęgnacja, która wspomoże, wzmocni skórę w tym okresie i uchroni ją przed trwałymi zmianami.
Warto w tym czasie sięgnąć po bezpieczne, starannie dobrane preparaty do pielęgnacji – szczególnie biustu, pośladków i brzucha, ponieważ te części ciała przyszłej mamy przechodzą największą przemianę. Skóra staje się bardzo wrażliwa, często pojawia się świąd, obrzęki, utrata jędrności, a także rozstępy i cellulit.
Kremy i balsamy zapobiegające rozstępom, czy utracie jędrności skóry, dostosowane do specjalnych potrzeb w tym okresie najlepiej zacząć stosować od pierwszych tygodni ciąży. Optymalnie dwa razy dziennie, rano i wieczorem po kąpieli lub prysznicu. Warto kontynuować ten proces jeszcze kilka tygodni – miesięcy po porodzie. Kosmetyki, jakich przyszła mama może używać, powinny być bezpieczne zarówno dla niej samej, ale również dla malucha rozwijającego się w jej brzuchu. Należy unikać preparatów zawierających konserwanty, sztuczne aromaty, oleje mineralne czy barwniki. Nie powinno się również używać preparatów, w skład których wchodzą stężone kwasy owocowe, retinol, witamina A. Tutaj z pomocą przychodzą dobre kosmetyki nawilżające i natłuszczające, np. emolienty, balsamy z witaminą E czy z kolagenem.
Także w okresie karmienia mama powinna stosować kremy do pielęgnacji skóry piersi, które nie zawierają substancji mogących zaszkodzić dziecku. Warto wybrać te dedykowane kobietom w tym szczególnym okresie, ale również bezpieczne dla niemowlęcia.
Dobrze dobrana pielęgnacja zapobiegnie swędzeniu, utracie jędrności, przesuszaniu i rozstępom, a mamie łatwiej będzie wrócić do formy po przyjściu dziecka na świat.
Nie możemy zapominać również o bezpiecznej pielęgnacji i o odpowiednich kosmetykach dla niemowląt i małych dzieci, których skóra jest nawet o 80% cieńsza niż skóra dorosłego człowieka, szybciej traci wodę, zawiera mniej lipidów i ma kwaśniejsze pH. Innymi słowy jest wrażliwsza i bardziej podatna na wysuszenie. To, co nie zaszkodzi dorosłemu, łatwiej przeniknie przez skórę niemowlaka i może być przyczyną podrażnień i alergii. Narażona na wpływ wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych, powinna być odpowiednio chroniona, nawilżana i natłuszczana już od pierwszych dni życia. Niezwykle ważnym elementem higieny i pielęgnacji malucha jest kąpiel. Nie powinno się jednak przesadzać z jej częstotliwością – 2-3 kąpiele w tygodniu wystarczą, by oczyścić ciało, nie naruszając naturalnej bariery ochronnej skóry niemowlęcia. W pozostałe dni do mycia dziecka można używać delikatnych chusteczek pielęgnacyjnych lub wacików nasączonych wodą.
Wybierając płyn do kąpieli i mycia, balsam czy krem dla niemowlęcia, musimy pamiętać, by nie zawierał on żadnych szkodliwych składników – np. silikonów, parabenów, alkoholu etylowego, sztucznych barwników, substancji zapachowych czy konserwantów. Starajmy się kupować takie produkty, które zostały przebadane dermatologicznie, są hipoalergiczne, zawierają emolienty, a do ich produkcji użyto naturalnych, delikatnych składników. Niezwykle ważne jest również naturalne pH kosmetyków używanych do pielęgnacji malucha. Źle dobrana pielęgnacja stwarza zagrożenie dla ochronnej warstwy lipidowej, powoduje nadmierne wysuszenie skóry i w konsekwencji uszkodzenie bariery naskórka. Najczęściej są to podrażnienia, reakcje alergiczne, zmiany ciepłoty ciała, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do reakcji toksycznych.
Prócz odpowiednich kosmetyków powinniśmy pamiętać o ubrankach z naturalnych, przewiewnych tkanin, nieprzegrzewaniu malucha, unikaniu metalowych zapięć, które mogą powodować alergię kontaktową.
Problemy skórne to powszechny problem w pierwszych miesiącach życia dziecka, ale za pomocą starannej pielęgnacji można je efektywnie zwalczać i poprawić tym samym komfort życia dziecka.