Zadbaj o życie swojego dziecka Zrób bezpłatny test

W większości krajów europejskich oraz w USA ryzyko zakażenia dziecka HIV, jeśli zakażona jest matka, wynosi obecnie ok. 1 proc. Tymczasem w Polsce jest ono na poziomie ok. 20 proc. Przepaść dzielącą nasz kraj od tych państw tym trudniej wytłumaczyć, im bardziej uświadomimy sobie, że wykrycie zagrożenia HIV w odpowiednim momencie może niemal całkowicie ochronić dziecko przed zakażeniem od matki.

Pierwszym krokiem jest zrobienie testu. Testu, który jest bezpłatny.
Chcemy dla swoich dzieci jak najlepiej, dlatego dziwi fakt, że wiele kobiet w ciąży, mimo regularnych badań kontrolnych przeprowadzanych w ciągu dziewięciu miesięcy przed porodem zapomina o jednym, wcale nie mniej ważnym – teście na HIV. Wykonuje go zaledwie jedna czwarta kobiet w ciąży. A powinna każda. Zgodnie z rekomendacjami Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, badanie w kierunku zakażenia wirusem HIV powinno być wykonywane przez wszystkie ciężarne
kobiety dwa razy. Pierwsze z nich – podczas pierwszej wizyty (do 10. tygodnia ciąży), drugie natomiast w trzecim trymestrze ciąży (tj. między 33. a 37. tygodniem). Wykonanie tych dwóch testów oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia w przypadku dodatniego wyniku jest warunkiem urodzenia zdrowego dziecka.

To, jak ważne jest wykonanie tych dwóch prostych i – bezpłatnych testów – pokazują statystyki. Bowiem w ponad 90 proc. przypadków do zakażenia dzieci wirusem HIV dochodzi właśnie w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią. Jeśli matka nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest nosicielką wirusa, ryzyko transmisji HIV na dziecko w trakcie ciąży, porodu i karmienia piersią może sięgać nawet 50 proc. Obecna wiedza medyczna umożliwia zmniejszenie tego ryzyka do absolutnego minimum. Na badanie w kierunku obecności wirusa HIV powinien kierować przyszłą mamę lekarz prowadzący ciążę. Niestety, jak informują specjaliści z Krajowego Centrum ds. AIDS, tylko co trzecia kobieta dostaje od specjalisty zlecenie wykonania testu. Ale nawet bez skierowania można bezpłatnie wykonać badanie – wystarczy zgłosić się do jednego z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych w całej Polsce.

Test na HIV można w nich wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania (adresy i godziny otwarcia PKD można sprawdzić na aids.gov.pl/pkd).